HTML

Cerebra

A Cerebra egy halmozottan sérült, agyi bénulással (cerebral palsy) diagnosztizált gyerkőc életét mutatja be, akinek a szülője úgy döntött, hogy Angliában próbálják meg kiaknázni a kisfiúban rejlő lehetőségeket.

Egy halmozottan sérült gyerkőc élete Angliában

2012.11.07. 14:56 mereibinet

Fürdés és fürdetés

Címkék: biztonság fürdés fürdetés ápolás

A tisztálkodáson témakörén belül most foglalkozzunk a fürdetéssel. Önkényesen választottam ezt, hiszen számomra (és beszélgetések alapján más szülők számára is) az egyik legrázósabb része a napnak a fürdetés, mosakodás. A rázósságnak több oka is van:

  1. Biztonság
  2. Strapa
  3. Egészség-megőrzés

1. Biztonság: ez alapvető. Gondoskonunk kell a gyerkőc biztonságáról, és nem szabad megfeleldkeznünk a saját biztonságunkról sem. 

2. Strapa, mert 3 éves kor felett a fürdetés nagyon komoly fizikai igénybevételt jelent a szülő számára - ha csak nem  Schwarzenegger-anyagból gyúrták az anyát/apát.

3. Egészség-megőrzés: itt most nem a gyerekről van szó elsősorban. Ebben a részben a szülő/gondozó leginkább igénybevett testrésze - a hát és annak megóvása a cél.

Mivel ez a három terület szorosan összefügg, ezért ilyen formában nincsenek elkülönítve a leírásban, de biztos ráismertek, hogy melyikről lesz szó. Természetesen most is szakirodalomhoz fordulok, és az abban leírtakat egészítem ki a saját tapasztalataimmal, amik ugye korlátozottak, révén csak egy gyerkőcöt ápolok. A szakirodalom pedig a következő: Miller, Bachrach: Cerebral Palsy: A complete guide for caregiving - szabad fordításban: Agyi bénulás: Teljes ápolási útmutató.

"A fürdetés egy olyan tevékenység, ami sok emelgetéssel és hajlongással jár, így ez nagy megterhelést jelent a gondozó hátára. A 2 év alatti gyerekek fürdetése ugyanúgy történik, mint más kisbabák esetén. A 2 és 10 év közötti gyerekek nagyon élvezik a fürdést meleg vízben és kádban. Számos fürdetőszéket kaphatunk, ami megfelelően megtámasztja az törzsét az olyan gyereknek, aki tem tudja megtartani magát. A szakember segít kiválasztani a megfelelőt."

Nos, Magyarországon én nem találkoztam sem fürdetőszékkel, sem olyan szakemberrel, akinek egy vastag könyvnyi adata lett volna a gyerekemről, rendszeresen látogatott volna minket, és ezek alapján tudott volna megfelelő eszközt ajánlani.

"Fürdetésnél a legnagyobb gondot a gyermek kádba beemelése jelenti. Tízéves korig ez ugyan nehézkes, de megoldható feladat. Tízéves kor után viszont még nehezebbé válik. Amikor csak lehetséges, a gyereket álló helyzetben rakjuk a kádba, és csak az után ereszkedjen le, üljön le. Egy másik megoldás, ha a gondozó úgy helyezkedik el, hogy ráül a kád szélére úgy, hogy egyik lába a kádban támaszkodik, a másik a kádon kívül a földön, és így emeli be a gyereket. Ez a módszer jól mentesíti a gondozó hátát emelés közben. Az állásra képes gyereknél jó megoldás a zuhanykabin használata. De mindig legyen felszerelve kapaszkodó... 

csúszásgátló.jpg

Sok gyerek szeret térdepelve zuhanyozni. Ilyenkor szerezzünk be egy extra hosszú zuhanycsövet, és így fürödjön a gyerek."

Kiegészítés: nagyon fontos, hogy csúszásmentes legyen a kád/zuhanykabin. Súlyos sérüléseket okozhat ha álló helyzetből elesik a gyerek. Ezért helyezzünk a kád/zuhanykabin aljára csúszásgátlót!

Az én hátam tehermentesítésére a következő - házilag is előállítható eszköz vált be: ez egy kádra helyezhető ülőke. Zsomborom odaáll a kádhoz, fellép a gyerek fellépőkére, ráül a kád deszkára, majd beemelem a lábát a kádba. Innentől már szinte magától ereszkedik bele a kádba fürödni. Valami hasonló a miénk is:

bath board (800x533).jpg

Nagyon hátkímélő megoldás.

Azoknak a gyerkőcöknek, akiknek nehezen megy az ülés, segíthetünk úgy, hogy felfújt úszógumiba ültetjük. Ilyenkor természetesen csak kevés vizet engedjünk a kádba, mert különben lebegni fog az úszógumi, és kiborul belőle a gyerkőc.

A végére még egy hátkímélő javaslat: ha a kád mellett, egy puha párnán térdepelve fürdetünk, akkor kevésbé fog fájni a hátunk a sok hajlongástól. Ha a térdeplés nem kényelmes, akkor üljünk a gyerkőc kis fellépőjére,az is jobb, mint hajolgatni. Rövid távon nem nagy a különbség, hosszabb távon viszont nagyon jó, hogy nem recseg-ropog az ember háta minden este :))

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://cerebra.blog.hu/api/trackback/id/tr1004895228

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása